Poskytnutí sídla společnosti v Praze je jednou z možností, jak se v průběhu podnikatelské činnosti vyhnout některým nepříjemnostem. Co tím máme na mysli a jak velký dopad to může mít na vaši případnou činnost?
Sídlo v Praze vs na venkově ve vašem bydlišti – bydlíte v malém městě nebo obci mimo Prahu, kde vás lidé osobně znají? Pak velmi pečlivě zvažte, zda o vašich záměrech dáte vědět lidem z vašeho okolí. Někteří lidé totiž mohou těžce nést vaše podnikatelské úspěchy, zvláště pokud se od vás dozví, co děláte, jak to děláte, jaký máte obrat a zisk, kolik máte spolupracovníků, s kým obchodujete atd.
Lidská závist je samozřejmě špatná vlastnost, ale vy byste se jí měli bránit ještě před tím, než spustí nějaké nepříjemnosti. Jsou lidé, co ze závisti mohou zničit živé ploty, otrávit domácí zvířata, šířit pomluvy na veřejnosti, poškodit lak na karosérii auta, stříkat barvou ve spreji po domovních fasádách atd. Je lepší se tomu všemu vyhnout a raději o sobě nerozhlašovat nic. Tam, kde o vás nikdo nic neví, alespoň co se týče podnikání, nemá k závisti v tomto směru žádný důvod.
Namátková kontrola z finančního úřadu – finanční úřady provádí kontroly daňových odvodů podnikatelských subjektů v místě své působnosti. To znamená, že pokud máte sídlo firmy nahlášené v okrese, kde je sídel firem relativně málo, zvyšuje se tím pravděpodobnost namátkové kontroly. Ale pokud si zřídíte sídlo firmy v Praze, tam je již nahlášených sídel tolik, že například v Praze 10 je pravděpodobnost namátkové kontroly jen jednou za dvě stě let. Podotýkáme, že se to týká pouze namátkových kontrol, nikoli kontrol na udání – tam jdou úředníci „na jisto“ a tomu se nelze vyhnout. Proto se také vyplatí tak či tak dodržovat regule zákona a nepodvádět, alespoň ne úmyslně. Ostatně dodržovat morální zásady je vždy výhodnější, protože, jak se říká: „boží mlýny melou pomalu, ale jistě“.