V současnosti se mnoho lidí nachází v situaci, kdy žijí od výplaty k výplatě. Ve světě je velká krize zejména na trhu s energiemi a ta je ovlivněna jak pandemií, tak válkou. V těchto časech, kdy se vše zdražuje si člověk začíná uvědomovat, co vše je potřeba, aby žil bezstarostný život aspoň v otázce peněz. Bohužel se teď hodně stává, že lidé potřebují pomoc od svých přátel či státu, aby byli schopni zaplatit základní výdaje, jako je nájemné a jídlo.
Situace, kdy člověk není schopen sám sobě vydělat dost peněz na obživu je velmi psychicky zdrcující. Mnoho lidí totiž vnímá potřebu říct si někomu jinému o peníze jako veliké zklamání sebe sama. Vystěhovat se z domu, vydělávat vlastní peníze a vše si již zajišťovat samostatně se bere jako znak dospělého života a nejspíše proto, lidé kteří se dostat do finančních problémů cítí veliký stud a frustraci.
Na finanční situaci jednotlivce se také dá nahlížet jiným způsobem než jestli žije od výplaty k výplatě či ne. Dá se to také posuzovat spíše z psychologického hlediska jestli lidem vystačují k spokojenosti jeho obnosy. Někteří lidé jsou od mala vedení k šetření a nejsou zvyklí si každý měsíc pomalu obměňovat šatník a podobně. Těmto lidem často stačí ke klidu méně peněz než lidem, kteří ke štěstí tyto materiální věci potřebují. Zkrátka mají potřebu si kupovat věci jen tak pro radost, za odměnu a podobně.
Vztah jednotlivého člověka k penězům jde také poznat na tom, jak si jich daný člověk váží. Jestli mají lidé pocit, že deset korun je málo a jen tak je rozhazují, nebo si naopak uvědomují, jak se ty desetikoruny sčítají velmi rychle a mohou vytvořit velké částky zásadně ovlivňující jeho celý rozpočet. V podstatě velmi záleží na finanční gramotnosti jedince a ta už je naštěstí součástí základního vzdělání, takže ji má mít zvládnutou každý, kdo absolvoval základní školu.