Surovina k výrobě
Šípek je nenáročný a divoce rostoucí keř, který bez zastřihávání doroste i do výšky 3 metrů. Jeho prutovité větve jsou plné hákovitých ostnů. Trny jsou dokonce i na spodní části listů. Kvete velkými pětičetnými květy v barvě bílé až růžové. Z květů po oplození vznikají vejčité plody – šípky rudé barvy. Keř potkáme na suchých stráních, podél polních cest, na okraji lesa a v neudržovaných zahradách.
Destilát z šípků není zatím příliš rozšířený, a to kvůli složitějšímu a časově náročnému sběru plodů. Pro plody si lidé našli uplatnění v kuchyni a v léčitelství, kde má široké použití a je zdrojem mnoha potřebných látek a vitamínů. Plody se pro použití k destilaci nechávají přezrát a přemrznout. Tím změknou a dají se snadněji rozmačkat. Tím se usnadní přístup kvasinek do celé dužiny. V žádném případě na plodech nesmí zůstat zelené stonky, které by nepříznivě ovlivnily chuť a kvalitu ovocného destilát tu.
O zpracování
Šípkový destilát https://www.lihovarek.cz/sipkovy-destilat/ patří spolu s destilátem z černého rybízu k těm nejaromatičtějším destilátům vyrobeným z českých surovin. Není to alkoholický nápoj určený k velkému popíjení, ale spíše destilát určený k občasnému znaleckému ochutnání a k výjimečným příležitostem. Vůně i chuť jsou tak příjemně zajímavé, že se k ochutnávání přidají i lidé, kteří vůbec alkohol nepijí. Má čistou a svěží vůni i bez dlouhého zrání a pokud se nechá uležet, jeho kvalita a síla se ještě více rozvinou. Rmut se připravuje s přidáním pitné vody a cukru k rozmačkaným plodům (nesmí dojít k rozmačkání semínek uvnitř poldu), díky kterému kvašení probíhá bez problémů, ale při domácí přípravě kvasu používáme kvasnou zátku, která nám kvas ochrání. Některé destiláty byly vyrobeny z šípkového vína.
Prodej
Tento destilát není běžně v regálech supermarketů a najdeme ho spíše ve specializovaných kamenných prodejnách a v zavedených e-shopech.