Zájemců o zdravou výživu přibývá, což také přispívá k tzv. pozitivnímu kolektivnímu vědomí. Stále se však většina západní populace orientuje na staré zaběhnuté zvyklosti konzumace potravin, které se objevují v regálech velkých marketů, a lákají zákazníky přinejmenším na svůj atraktivní obal. Ne vždy se však pod ním ukrývá to, co bychom mohli každému z vás doporučit. Zásadní problém spočívá především v obsahu živin a v množství prázdných kalorií.
Většina průmyslově vyráběných potravin bohužel stále neodpovídá požadavkům na doporučení mnoha odborníků na výživu, a jestliže je lidé konzumují pravidelně a dlouhodobě, časem výrazně přispívají k civilizačním onemocněním. Stačí se kolem sebe rozhlédnout v supermarketu – bílá rýže zbavená povrchové slupky, kde se nachází nejvíce živin, bílá pšeničná mouka, necelozrnné bagety, rohlíky, housky, oplatky, sušenky, čokoláda, žvýkačky, bonbóny, a mnoho dalších podobných výrobků neustále den co den producenti dodávají do obchodů v obrovském objemu.
Rozhodnutí je pak na každém z nás, zda organismus okrádat o živiny, nebo je naopak dodávat v komplexní přirozené podobě celozrnných obilovin, luštěnin, ořechů a zdraví prospěšných rostlinných tuků lisovaných za studena, anebo velmi přínosných rostlinných klíčků.
Klíčení můžete vyzkoušet i doma
Klíčky mungo byly vůbec první potravinou tohoto druhu, která se v obchodech objevila již před třiceti lety. Tyto drobné zelené fazolky totiž velmi dobře klíčí, nevyžadují při tom žádnou zvláštní pozornost a můžete tento proces provádět i doma. A čím jsou nám právě klíčky prospěšné? Značným množstvím vitamínu C, vitamínů B, K, A a E, živými enzymy, chlorofylem, vlákninou, minerály a stopovými prvky potřebnými pro obnovu buněk.
Klíčení si můžete usnadnit i speciálními miskami či sklenicemi, a může se stát zábavou pro dospělé, ale především pro děti, kterým lze již v útlém věku vštěpovat nejen zásady správné životosprávy, ale i přístupu k životu a vztahu k přírodě.