Vodní prvek může být v podstatě cokoliv, v čem je voda. Může být maličký a přitom může mít i funkci pítka pro ptáky. Může to být fontánka, ve které neustále zurčí voda a příjemně narušuje poklidné ticho zahrady. Může jít o využití nějaké, staré, nepotřebné nádoby, třeba pozinkovaných necek, z minulého století nebo i smaltované vany.
Samozřejmě může jít i o větší, zakoupené, plastové nádoby, speciálně vyráběné pro vytvoření vodního prvku. Vodní prvek může být samozřejmě také vyhloubené jezírko, ve kterém pokvetou lekníny a budou se prohánět ozdobní Koi kapři.
Ať tak, nebo tak, nejlepší vodní prvek na vaší zahradě bude ten, který si vyrobíte sami. Potřebujete k tomu pouze vybrat vhodné místo, pak jeho tvar a hloubku. A také byste měli mít představu, jak celý váš projekt bude ve finále vypadat. Pokud jste jen trošičku zruční kreslíři, jistě se vám podaří, vytvořit si malůvku celkového vzhledu vodního prvku.
Jedna věc mít na zahradě pasivní vodní prvek, do kterého čas od času přilijete trochu vody v závislosti na rychlosti jejího odpařování. Druhá věc je mít vodní prvek, který nepotřebuje pražádné obsluhy, protože si i vodu připouští sám. Vy se staráte akorát o rostliny, případně o to aby vám vaše kočka nevylovila všechny kapříčky.
Automatiku pro vás zajistí hadice přivádějící vodu a plovákový ventil, podobný tomu, co máte ve splachovacím záchodu. Samozřejmě tuto instalaci musíte umně zamaskovat, aby zbytečně nerušila pokojný dojem z vodního prvku.
Obdobně lze vyřešit fontánku nebo ještě lépe vytvořit protékající vodu mezi dvěma nádržemi. Opět vše za vás zařídí čerpadlo s dostatečným výkonem, který, pokud výškový rozdíl vodních prvků nebude velký, nemusí být nijak extrémní. Zřejmě bude stačit čerpadlo poháněné solární energií.
To samé platí u vodopádů, či jinak vymyšlené „živé“ vody.